- лікери -

Як обрати лікер: гід з напоїв від експерта

Ви любите алкогольний коктейлі? Переважну частину з них готують з додаванням лікерів, так, без якиї вибір кольорових і смачних напоїв був би набагато біднішими. А багато людей із задоволенням випивають чарку-другу лікеру в чистому вигляді.

Так що це за напій такий – лікери, і чому він користувався колосальною популярністю за всіх часів?

Як обрати лікер:

  1. Що таке лікер?
  2. Розподіл лікерів за вмістом алкоголю
  3. Розподіл лікерів за вмістом цукру
  4. Історія лікерів
  5. Якими бувають лікери?

Що таке лікер?

Це алкогольний напій з підвищеним (порівняно з вином) вмістом міцного алкоголю. Як правило, лікери робляться з трав, фруктів і ягід, але останнім часом популярністю почали користуватися кремові і вершкові напої з різними смаками. Основою лікеру часто стає спирт високої якості або ж такі дистиляти, як віскі, ром або бренді (коньяк).

Ароматизаторами для лікерів можуть служити як синтетичні, так і натуральні добавки. В якості підсолоджувача також виробники вибирають інгредієнти різного походження, але, як правило це концентрований сік винограду, цукровий сироп або ж мед.

Розподіл лікерів за вмістом алкоголю

  Назва     Вміст алкоголю   Опис
  Міцні   35-50% алк.   Міцні лікери прийнято застосовувати у складі коктейлів. Їх також можна вживати як самостійний напій, попередньо додавши льоду.  
  Середня міцність   25-35% алк.   Такі лікери використовують у приготуванні гарячих або холодних напоїв, крім того, додають у коктейлі. Лікери середньої міцності називають десертними, оскільки найчастіше в своєму складі вони містять велику кількість цукру. Нерідко фруктові лікери стають яскравим інгредієнтом для приготування випічки і десертів, яким вони надають яскравий аромат і додають якусь родзинку у смак.  
  Легкі   15-25% алк.   Найчастіше це дуже солодкі густі кремові і вершкові лікери на основі вершків і яєць, які додають чай або кавові напої.  

Розподіл лікерів за вмістом цукру

Ніхто не стане сперечатися що, безумовно, лікери самі по собі дуже солодкі. І це не дивно, адже такі напої у складі мають не менше ста грамів цукру на літр, якщо напій називається liquer. Якщо ж мова йде про лікери, що в назві мають словосполучення Crème de … чекайте побачити у складі не менше 350 грамів цукру, а Crème de Cassis повинні містити мінімум 400 грамів цукру на літр. Це вимоги Європейського Союзу, очікування інших держав або об’єднань може відрізнятися.

Складно сказати, які лікери користуються більшою популярністю, солодші чи менш солодкі. Напевно, все залежить від смакових уподобань конкретної людини або від завдань, в залежності, де і як ми бажаємо використовувати цей лікер. Якщо пити напій соло, напевно, тут знадобиться менш солодкий лікер. Хоча, не факт – якщо додати побільше льоду, навіть найсолодший лікер припаде до душі кожному цінителю. Солодкі лікери так само добре виглядають у парі з дуже міцними алкогольними напоями або ж з тими, які мають специфічний смак, наприклад, текіла. Тоді в парі вони будуть відтіняти смаки один одного в коктейлях.

Солодкі лікери також відмінно застосовуються в кондитерській справі, адже їх додавання у тісто або крем робить кінцевий продукт більш ароматним, насиченим і смачним.

Історія лікерів

Як ви думаєте, лікери – це молодий напій чи він має багату історію?

Правильну відповідь дав той, хто побачив у лікері напій, яким насолоджувалися ще наші дуже далекі предки. І дійсно, адже перші згадки про ці напої (назва має походження від латинського liquifacere, що в перекладі означає «робити рідким») можна виявити, вивчаючи роботи відомого лікаря і алхіміка Арнольда де Вілланова, що проживав у кінці XIII століття.

Ця людина протягом усього життя уважно вивчала роботи своїх колег про практики, які придумані ще жителями Стародавнього Єгипту про високе мистецтво дистиляції. І в своїх працях ретельно доніс до читачів спосіб отримання і перегонки виноградного спирту з виноградного соку.

Звичайно, нічого нового світу він не явив, спосіб вже існував, але мало хто про нього знав саме в Європі. А ці праці донесли такі цінні знання до жителів європейського континенту, й так ми познайомилися з методом дистиляції.

У ті часи люди вірили, що все у Всесвіті складається з чотирьох стихій: землі, полум’я, повітря і води. Вілланова був надзвичайно зачарований дивовижними властивостями «вогненної» рідини і навіть назвав її «п’ятим елементом».

Звичайно, той напій складно назвати лікером у тому сучасному вигляді, до якого ми вже звикли. Але, з іншого боку, без тих відкриттів і знань, хто стану сперечатися, ми б, можливо, не дорахувалися одного з найулюбленіших напоїв мільйонів людей. І знання, описані в працях вченого, наблизили нас до винаходу лікерів, якими зараз повняться полиці супермаркетів та інтернет-магазинів.

Але рухаємося по історії лікерів далі. В Середні віки вже різні чернечі ордени мали честь пробувати різні методи приготування алкогольних напоїв. Ченці в садах охоче і з задоволенням дбайливо вирощували різні трави. Природно, весь свій урожай вони досить активно використовували для виготовлення відварів, потрібних для приготування напоїв, які будуть лікувати від різних хвороб. Але на певному етапі виникла проблема – отримані ліки не могли стояти довго і швидко псувалися (холодильників тоді, на жаль, не було).

Щоб вирішити це питання, почали змішувати трави, фрукти і кору дерев зі спиртом, адже виявилося, що він краще, ніж вода, дозволяє зберегти цілющі властивості рослин і трав. І, о диво! Завдання вирішилось.

Ліки рідко бувають смачними. Тут була та ж історія – всі ці трави, кора дерев і навіть плоди були або дуже гіркими, або кислими. Ні те, ні те бажання їх пити не викликало, тому потрібно терміново придумати щось, що змінить смак на краще.

Для цього потрібно було використовувати підсолоджувачі і ароматні спеції типу кориці, які, ясна річ, явно не були у великій кількості. Все це коштувало шалених грошей, тому єдине, що було більш-менш доступно і під рукою – мед.

Пізніше, звичайно, з’явились технології виробництва трав’яних ліків (які, до речі, почали використовуватися не тільки в лікувальних цілях). Після того, як Америка і Індія стали колоніями, всі їхні природні багатства були використані, а трави і спеції стали набагато доступніше монахам для виробництва лікерів. Напої вдосконалювалися, з’являлися нові дивовижні рецепти.

Уявіть, адже з тих пір у розпорядження всіх, хто мав справу з приготуванням лікерів, додались кава і какао, кориця, хінін, горіхи, гвоздика, імбир, кардамон, нові екзотичних фрукти на кшталт цитрусових або манго. Але найголовніше багатство – тростинний цукор. Він не тільки маскував гіркоту, але і був здатний підсолодити настрій трав, зробити його смачним, солодким і придатним для пиття у своє задоволення.

Звичайно, це не могло не вплинути на виробництва найрадикальнішим чином. І аж до кінця 19 століття у виробництві лікерів не відбувалося кардинальних змін до тих пір, поки в напоях не вирішили знизити міцність. Це стало революційним рішенням, адже змогло значно розширити аудиторію. Любителів лікерів стало набагато більше, зокрема, цей напій став популярним серед жінок.

Пізніше лікери почали додавати до коктейлів, спочатку в якості елемента, який додає колір і аромат, пізніше вже як самостійний інгредієнт.

У 21 році 20 століття сталася ще одне революційна подія. Гуго Кюммерлінг почав виробництво трав’яних лікерів, які користуються величезною популярністю і до цього дня. Був придуманий секретний рецепт і запущено виробництво, яке існує в Німеччині до сих пір, а лікер, названий на честь свого засновника, входить до трійки найпопулярніших.

Kuemmerling – дійсно один з найбільш розкручених брендів трав’яних лікерів, напевно, в усьому світі.

У сучасному світі лікери користуються величезною популярністю, як було вже сказано на початку нашої статті. І не тільки трав’яними бувають лікери. Звичайно, це легендарний підвид міцних напоїв, адже саме з них бере свою основу ціла епоха їх виробництва. Але пізніше лікери почали перетворюватися, з’являтися нові можливості і переваги для аудиторії.

Якими бувають лікери?

  1. 1 група лікерів
  2. 2 група лікерів
  3. 3 група лікерів.

Звичайно, в залежності від смакових характеристик і призначень, лікери можуть ділитися на десятки різних категорій. Але якщо обмежитися більш істотними показниками, лікери можна поділити на три групи.

1 група лікерів

Про неї ми сьогодні говорили дуже багато. Сюди слід віднести найдавніші рецепти, секрети приготування яких відомі нам завдяки старовинним документам і навіть літописцям. Ці лікери вироблялися монахами, алхіміками, кондитерами або аптекарями на основі рослин, різних трав, шкірки фруктів і ароматичних речовин. Стає боляче від однієї думки, скільки унікальних і приголомшливих рецептів ми назавжди втратили – не всі виробники ретельно записували свої рецепти або передавали з покоління в покоління. Навіть якщо так і робили, все одно багато знань до нас крізь роки не змогли прорватися.

2 група лікерів

Тут, як правило, марочні лікери, що використовують для приготування популярних коктейлів. Часто ці напої не вживаються соло, адже їх призначення – бути комусь прекрасною парою. Відтіняти смак іншого алкоголю, посилювати його, зафарбовувати коктейль, надавати йому особливий аромат і так далі.

3 група лікерів

І, нарешті, третю групу складають напої, які з’явилися в кінці минулого століття, вони ж і найсолодші лікери – креми.

Про них можна поговорити докладніше.

Вершково-кремові лікери, які були першопрохідцями на ринку алкогольних напоїв у світі, робилися з віскі (або іншого міцного алкоголю) і вершків, а в якості ароматизатора найчастіше виступала кава. Втім, багато в чому така технологія виробництва збереглася й до сьогодні.

Уявіть захват жіночої аудиторії, яка отримала у своє розпорядження солодкий, ароматний і злегка алкогольний напій за відносно доступною ціною. Та що там говорити, кремові лікери користуються популярністю донині.

Напевно, одна з найпопулярніших лінійок кремових лікерів – бренд Canari, який представляє широку палітру ароматів і смаків – від нової солоної карамелі до традиційного шоколаду. Вибір дійсно величезний: піна колада, кокос, марципан, тірамісу.

Багату лінійку кремових лікерів представляє також бренд Angelli, де можна знайти різні за смаками і ароматами варіанти.

А як на рахунок екзотичних варіантів? Batida De COCO представляє неперевершений смак бразильського кокоса. Лікер користується величезною популярністю серед любителів коктейлів з ромом або класичної піна колади.

Очевидно, що наш гастрономічний світ не був би таким смачним, якби не було в ньому такої кількості лікерів.